Coax Pendant 3 är den största av tre olika takpendellampor i serien Coax Pendant. De är designade av Johan Hogan för amerikanska Roll & Hill år 2017.
Coax Pendant 3 är gjord i glas och har formen av cylindrar i olika längder och tjocklekar som omger varandra. Takfästet finns i mässing eller nickelutförande som är polerat för en snygg finish. Den unika och kreativa formen hos denna lampa toppas med ett behagligt och varmt ljus. Coax Pendant 3 har en integrerad LED ljuskälla och armaturen gör sig lika intressant tänd som släkt.
Konstnären och designern John Hogan är en Seattle-baserad glaskonstnär och hans arbete karaktäriseras av glas, funktionalitet och konsten att skulptera. Glas som känns levande har nämts kring Hogans skulpturer.