Brittiska formgivaren Margaret Howell har gett skrivbordslampan Type 75 en exklusiv känsla genom att sätta sin egna prägel på lampan. Saxon Blue Edition har, tillsammans med Seagrass Edition, lagts till i samlingen som kompletterar skrivbordslampan Yellow Ochre och Sienna från samarbetet mellan Anglepoise och Margaret Howells. Type 75 designades av Sir Kenneth Grange år 2004 för Anglepoise och har en klassisk och tidlöst formspråk. Lampan kommer med en matt pulverlackerad finish i en härlig blå nyans och har en kropp i aluminium, bas i aluminiumbelagt gjutjärn samt detaljer i krom.
Skrivbordslampans flexibla och justerbara arm gör att lampan passar in i fler typer av miljöer. Placera exempelvis i ett fönster som extra belysning, eller på nattduksbordet som läsbelysning. Till lampan medföljer ljuskälla med en brinntid på 15 000 timmar.
Inga omdömen
Sir Kenneth Grange för Anglepoise
2 512 kr
Rek.pris: 3 488 kr
Få kostnadsfri rådgivning från våra inredare som hjälper dig välja rätt möbler, belysning och stil för ditt hem.
Boka konsultationFölj oss på Instagram och prenumerera på vårt nyhetsbrev för att ta del av exklusiva erbjudanden, inspiration och produktlanseringar, samt för att få 10% rabatt på ditt första köp.
Bredd 32 cm
Höjd 66 cm
Djup 32 cm
Diameter 14 cm
Dimbar Nej
IP Klass IP20
Lampsockel E27
Ljuskälla ingår Ja
Material Aluminium, Gjutjärn
Ytbehandling Mattlackad