Astep bords- och skrivbordslampor
Astep grundades av Alessandro Sarfatti och bygger vidare på ett arv från Gino och Riccardo Sarfatti. Företaget förenar historiska ljusobjekt med samtida teknik och utvecklar belysning där digital innovation integreras i etablerade former. Kollektionerna omfattar både nyutvecklade armaturer och återutgivningar i dialog med modern produktion.

3 produkter
Astep
Astep grundas år 2014 av Alessandro Sarfatti och förenar en rik historia av italiensk design med en skandinavisk syn på funktion och form, vilket resulterar i produkter med lång livslängd och genomarbetat uttryck.
Alessandro Sarfatti fortsätter på den resa som hans farfar Gino Sarfatti och far Riccardo Sarfatti har utformat och för vidare erfarenhet och kunskap i kombination med ett framtidsorienterat fokus som utvecklats i över tre generationer. Detta i kombination med den senaste utvecklingen inom digital teknik skapar ett modernt designföretag med beundran för tidlös belysning.
Ikoniska objekt i modern tappning
Astep skapar nya produkter för hemmet med objekt som ger digital teknik en mer betydelsefull plats i våra liv. Genom att återlansera ikoniska objekt, formgivna av bland annat Gino och Riccardo fast i en modernare tappning, hedrar Astep evolutionen och för historian vidare. Då digitala lösningar får allt större fokus i vårt dagliga liv strävar Astep efter att kombinera livskvalitet som ny teknik erbjuder, med respekt för människor, föremål och miljö som alltid varit kärnan i bra design.
Astep består av två kollektioner. Astep Collection tar belysning mot nya och innovativa riktningar med förståelse och respekt för tradition medan kapselkollektionen Flos with Sarfatti är en hyllning till Gino Sarfatti och har skapats i ett nära samarbete mellan Astep och Flos.

Något du saknar inom astep?
Vänligen kontakta oss via vårt kontaktformulär för att diskutera din specifika produktförfrågan.