Massproductions
Icha Bar Stool
Fr.3 855 kr
4 535 kr
I webblager
Dandy Ottoman är en elegant och bekväm sittpuff designad år 2015 av Chris Martin för det svenska möbelföretaget Massproductions. Denna sittpuff är ett perfekt komplement till sofforna ur samma serie. Precis som sofforna har denna stoppade sittpall en design som för tankarna till det eleganta 30-talet. Dandy Ottoman har cylinderformade ben tillverkade av naturlig ek, svartbetsad ek eller valnötsbetsad bok.
När Massproductions chefsdesigner, Chris Martin, formgav möbelserien Dandy funderade han mycket på hur vi vill sitta och röra oss i rummet. Svaret på hans funderingar blev serien Dandy, som förutom denna sittpuff även innehåller soffor och en fåtölj. Den röda tråden i kollektionen är den mjuka, organiska designen som uppmuntrar till social interaktion och nya rörelsemönster. Seriens namn är en referens till konceptet dandy som uppkom under 1700-talet och som syftar på män från medelklassen som ville visa upp en extravagans i form av vilka kläder de bar och hur de betedde sig. Dandy Ottoman och de andra möblerna i serien har flera gemensamma nämnare med dandyn såsom elegans, stil och en avslappnad attityd.
Chris Martin för Massproductions
35 494 kr
Rek.pris: 41 758 kr
Tillverkas efter beställning baserat på dina val, skickas tidigast 16 december 2026
100 dagars returrätt på lagervaror
Följ oss på Instagram och prenumerera på vårt nyhetsbrev för att ta del av exklusiva erbjudanden, inspiration och lanseringar, samt för att få 500 kr rabatt på ditt första köp när du handlar över 5 000 kr.