Vägglampan Aballs A II Pe, designades av Jaime Hayon för Parachilna år 2016. Lampan har en innovativ utformning som gör att den även kan användas som taklampa - perfekt när du vill variera din inredning utan att behöva köpa nytt. Dess enkla, stilrena design gör att den dekorativa lampan passar in i hemmets alla rum. Aballs A II Pe är ett resultat av ett genuint hantverk där man kombinerat olika kvalitetsmaterial för att skapa ett iögonfallande uttryck. Kupan i handblåst opalglas ger ett mjukt, behagligt sken som sprider ljuset effektivt och jämnt. Lampans kropp är handgjord i blank keramik och finns att få i svart, vitt, koppar, guld eller platina.
Aballs A II Pe är en del av Parachilnas kollektion Aballs, som karaktäriseras av enkla lampor i en smakfull design som andas exklusivitet. I serien kan du även hitta bordslampor, pendellampor, taklampor och vägglampor.
9 005 kr
Rek.pris: 10 425 kr
Få kostnadsfri rådgivning från våra inredare som hjälper dig välja rätt möbler, belysning och stil för ditt hem.
Boka konsultationFölj oss på Instagram och prenumerera på vårt nyhetsbrev för att ta del av exklusiva erbjudanden, inspiration och produktlanseringar, samt för att få 10% rabatt på ditt första köp.
Höjd 22 cm
Diameter 14 cm
Effekt (W) 30
IP Klass IP20
Lampsockel G9
Ljuskälla ingår Nej
Färg Gold
Material Keramik, Glas