Hurricane Lamp Boule Large Amber från Skogsberg & Smart är en ljuslykta i handblåst glas med en bubblig yta. Dess bubblor gör att den får ett skimrande ljus i stilmässigt släktskap med 1970-talets glasdesign. Tack vare dess storlek gör sig lyktan även bra som vas för en bukett. Kom ihåg att varje lykta är handgjord och unik, så avvikelser på upp till +/- 3% är en del av hantverket och ljuslyktans charm.
Boule finns i flera olika färger vilket ger ett intressant bidrag till inredningen i vilket hem som helst. Bubblorna uppstår i tillverkningsprocessen när man blåser glasmassan i en gjutjärnform som sedan formas för hand. Varje lykta får ett unikt mönster och en lyxig tyngd. Ljuslyktorna är munblåsta i landskapet Böhmen i Tjeckien.
100 dagars returrätt på lagervaror
Få kostnadsfri rådgivning från våra inredare som hjälper dig välja rätt möbler, belysning och stil för ditt hem.
Boka konsultationFölj oss på Instagram och prenumerera på vårt nyhetsbrev för att ta del av exklusiva erbjudanden, inspiration och lanseringar, samt för att få 500 kr rabatt på ditt första köp när du handlar över 5 000 kr.