Nordiska Galleriet desktop logoNordiska Galleriet mobile logo

Intervjuer

2025-03-07

Willo Perron för NO GA Projects: En modulär vision

Den hyllade designern och kreatören Willo Perron har skapat sin första kollektion för NO GA Projects, inspirerad av tanken på ett mer flexibelt hem och liv. Kollektionen består av en serie bord och speglar som kan kombineras på flera olika sätt. 

Jag har alltid älskat idén om modularitet,” säger Willo Perron, designer och creative director. “Man behöver inte investera i en stor serie direkt, utan kan börja med en del som sedan får växa utifrån de behov man har. Jag gillar tanken på möbler som utvecklas över tid – det är ett mer långsiktigt förhållningssätt.” 

Willo Perron har präglat den kulturella tidsandan i över två decennier – inte minst genom sina världsturnéer för artister som Beyoncé, Rihanna och Drake. Hans senaste satsning är på möbler—en dröm han länge närt—och en naturlig förlängning av de butiker, kontor och hem hans studio har formgivit genom åren. 

“De flesta av mina designidéer föds ur att jag saknar något—antingen i ett projekt eller i mitt eget liv,” förklarar han. “Till exempel har jag alltid tyckt att soffbord är problematiska. Om man möblerar om eller bygger på en modulsoffa fungerar ofta inte det soffbord man hade tidigare.” 

Willo Perron växte upp i Montréal, där han drev musikaffärer, designade flyers till spelningar och så småningom började inreda butiker. De senaste 20 åren har han arbetat som creative director och designer med bas i LA och varit en av de drivande krafterna bakom det som idag kallas Artist Creative Direction

På senare år har studion breddat sin repertoar till att omfatta nästan alla aspekter av design – från utställningar för Cartier till visningar för Chanel och butikskoncept för Stüssy och Skims. Även om Willo fortfarande ägnar en stor del av sin tid åt liveproduktioner, senast med Rihannas Super Bowl Halftime Show, har han alltmer fokuserat på samarbeten inom inredning och design. 

Willos arbetsmetod är starkt influerade av Bauhaus-filosofin, där varje projekt närmas utifrån ett konstnärligt perspektiv. Alla discipliner – från design till marknadsföring – spelar en viktig roll i det slutliga resultatet. 

Förra året lanserades hans soffa för den tyska tillverkaren KnollPillo, med en form inspirerad av löst staplade kuddar. Nu introducerar NO GA Projects hans första kollektion av modulära bord och speglar. Varje möbel är ett noggrant hantverk, tillverkad av gjuten glasfiber som sedan handlackats och polerats till en högblank finish. 

“Jag är ganska försiktig med vilka möbler jag inreder med i mitt eget hem. Jag vill ha ett flexibelt hem med möbler som fungerar i olika konfigurationer,” säger Willo.”Och när det kommer till konst och böcker är jag ännu mer restriktiv med vad jag tar hem – allt ägande kommer med ett ansvar, och jag försöker begränsa den typen av börda. 

Kollektionen består av en serie med sex bord och två speglar designade för att kunna kombineras på olika sätt. De olika delarna fungerar lika bra fristående som i större grupperingar.  

Speglarna, som heter Porthole, är inspirerade av arkitektur. “Jag har alltid fascinerats av höghus – många från 60- och 70-talet – där formerna upprepas på ett modulärt sätt. Spegeln är tänkt som ett fristående objekt, men den är också skalbar,” förklarar han. 

Willo använder speglarna i sin eleganta inredning av den omtalade pop-up-restaurangen av We Are OnaMATTER och SHAPE i mars – en liten mässa som äger rum under Paris modevecka varje vår. Dessutom kommer den visas i Milano på Capsule Plaza i april.  

Upptäck kollektionen

Liknande artiklar

hero-image-1920x1980hero-mobile-4x5

All Blues släpper sin första inredningskollektion

Hyllade smyckesföretaget All Blues flyttar in i hemmet, med sin första kollektion minimalistiska inredningsobjekt. ”Vi ville inte begränsa oss till ett specifikt rum, utan snarare skapa produkter som kändes intuitiva,” säger grundaren Jacob Skragge.

Till artikeln

2025-06-03

Harry Anderssonharry andersson 4x5

Harry Andersson

En orm, en cowboy, dödskallar, rosor, någon likkista och ett och annat kärlekskrankt budskap. I Nordiska Galleriets utställning står fem stycken skulpturer som närmast kan beskrivas som en tatuerad vas. Bakom dessa skulpturer står konstnären Harry Anderson.

Till artikeln

2019-10-30

hero-image-1920x1980hero-mobile-4x5

Nordic Knots: ”Grunden för ett harmoniskt hem”

”Vi ser mattan som en fjärde vägg – den förankrar rummet och sätter tonen för hela interiören,” säger Liza Berglund Laserow, chief creative director och medgrundare av Nordic Knots. 

Till artikeln

2025-06-04

willo-hero-image-1920x1980.jpgwillo-hero-mobile-4x5

Willo Perron för NO GA Projects: En modulär vision

Den hyllade designern och kreatören Willo Perron har skapat sin första kollektion för NO GA Projects, inspirerad av tanken på ett mer flexibelt hem och liv. Kollektionen består av en serie bord och speglar som kan kombineras på flera olika sätt. 

Till artikeln

2025-03-07

Få 10% rabatt vid din första beställning

Följ oss på Instagram och prenumerera på vårt nyhetsbrev för att ta del av exklusiva erbjudanden, inspiration och produktlanseringar, samt för att få 10% rabatt på ditt första köp.

Prenumerera
footer banner desktopfooter banner mobile